Domain

Domain Nedir, Nasıl Alınır?

0

DOMAİN NEDİR?

Gittikçe gelişen dünyada İnternetin hayatın vazgeçilmez parçası ve her şey olduğu bir gerçek. Gerek kişisel gerekse ticari amaçlarla günde binlerce domain satın alınmaktadır. Peki domain nedir? Türkçe karşılığı alan adı olan domain internette var olan bir site adının fiziksel karşılığıdır. Bir internet sitesine erişebilmek için gerekli olan ilk unsurdur. Alan adını girdiğimizde onun internet dünyasında bir karşılığının olması gereklidir. Domainin en önemli özelliği kişi ya da kurumlara özel olmasıdır. Yani bir domain biri tarafından kayıt ettirildiyse o alan adını o kişiden bağımsız almak mümkün değildir. İstenilen alan adı bir başkası tarafından kaydettirildi ve sizin de o alan adına ihtiyacınız var ise sahibi ile iletişime geçmeniz zorunludur.

DOMAİN NASIL SATIN ALINIR?

Kişisel ya da ticari amaçlarla internet sitesinde yerinizi almak istiyor olabilirsiniz. Tam da bu noktada bir internet sitesi için ilk gerekli şart olan domain nasıl satın alınır? Sorusu akıllara gelebilir. domainsorgula.org, domain satın alma ve kontrol etmek için ziyaretçilerine hizmet vermektedir. İlk adım hayata geçirmek istediğiniz proje için açacağınız internet sitesinin ismini belirlemek olacaktır. İsmi ve uzantısını belirlediğiniz bu alan adını sitede kontrol ettirebilir ve satın alabilirsiniz. Domain nedir? sorusuna cevap verebilen kişiler sıradaki adım olarak bu işlemi takip etmedirler. İnternet sitesini aktif hale getirmenin ilk adımı olan domain sorgulama dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Orijinal özgün ve akılda kalıcı bir domain işlerinizi daima kolaylaştırır. Her gün binlercesi alınan bu domainlerden almak için geç kalmamakta fayda var.

domain

ICANN NEDİR?

Domain yani alan adı kayıtları ICANN adı verilen ve kar amacı gütmeyen bir organizasyonun kontrolündedir. ICANN nedir? sorusuna daha ayrıntılı bir yanıt vermek gerekirse; Internet Corporation of Assigned Names kurumunun kısaltmasıdır. Geçerli adreslerin kontrolünü ve teknik unsurlarına dair birçok işlemi gerçekleştiren bu organizasyonun uygulamaları küreseldir. Bu durumun en önemli göstergesi 240 ülkede 185 milyonu aşkın domain ve ağı yönetmesidir. Domain ve ICANN nedir? sorularına yanıt verebilen internet girişimcileri işlemlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilirler.

Domain Sorgulama

Next article

You may also like

Yorumlar

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Domain